Przejdź do treści

Pilates

  • przez

Co to jest pilates?

Pilates to system ćwiczeń, którego celem jest zwiększenie świadomości własnego ciała, poprzez połączenie jogi, baletu i ćwiczeń izometrycznych. Pracując tą metodą wzmacniamy głębokie mięśnie brzucha, tułowia, okolic bioder. Wpływa to na wyrobienie nawyku utrzymania prawidłowej postawy. Tak więc jest to bardzo bezpieczny trening, który może być stosowany przez dużą większość osób.

Regularna praktyka gwarantuje szybkie i trwałe efekty, bo ciało staje się  smuklejsze, a mięśnie mocniejsze i bardziej elastyczne. Polecany jest osobom mającym problemy z kręgosłupem, dla których wiele form ruchu jest zabronionych, jak również intensywnie trenującym, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji.

System pilatesu oparty jest na kilku prostych zasadach

  • Zadbaj o prawidłowy oddech podczas wykonywania ruchów. Wdychaj powietrze nosem, wydychaj ustami.
  • Skoncentruj się na ruchu, który wykonujesz. Trenuj zarówno ciałem jak i umysłem.
  • Skup się na wycentrowaniu. Prowadź ruchy, zaczynając od tułowia i brzucha.
  • Ćwicz płynnie i powoli, w pełni kontrolując jak Twoje ciało pracuje.
  • Pamiętaj, że szczególnie liczy się jakość a nie ilość powtórzeń.

Jak często mogę ćwiczyć pilates, aby zobaczyć efekty?

Pilates to lekki trening, który można wykonywać bez ograniczeń. Aby uzyskać pierwsze efekty należy ćwiczyć co najmniej raz w tygodniu, ale dla dobra Twojego ciała, zalecamy ćwiczyć pilates co najmniej co 2-4 dni.

Pomysłodawca systemu, Joseph Pilates zwykł tak oto opisywać zalety tego treningu „Po 10 seansach czujesz różnicę. Po 20 seansach widzisz różnicę. A po 30 seansach masz całkiem nowe ciało!”. Całkowicie się z nim zgadzamy!

Dla kogo?

Dla każdego (zarówno dla osób początkujących, jak również dla wytrenowanych)

Czego potrzebujesz?

Wygodne ubranie, mata do ćwiczeń (albo dywanik), woda

Zajęcia pilates online – dostępne video

  • Pilates #1 (51 minut)
Instruktor streching - Justyna Senger

Instruktor - Justyna Senger

Instruktor fitness, Pilates, Zumba Fitness, Strong by Zumba oraz trener personalny. Ukończyła gdańską AWFiS na kierunku Turystyka i Rekreacja oraz Fizjoterapię. Prowadzenie zajęć to jej wielka pasja, którą ciągle doskonali, pogłębiając wiedzę z zakresu pracy nad ludzkim ciałem oraz różnymi formami treningu. Przeczytaj więcej o Justynie